Türkiye’de ilk televizyon reklamı 1972 yılında yayınlanmıştır. O zamandan bugüne kadar gelişen teknoloji televizyon reklamlarını da geliştirmiştir. Televizyon reklamları Türkiye’deki en büyük pazarlardan birisi olmayı başarmış, en çok izlenen dizi ve film yapımcılarına, bu dizilerin yayınlandıkları kanallara büyük paralar kazandırmaktatadır.

Televizyon, tanıtımın en etkileyici olduğu araçlardan biridir. İnsan yaşamının ayrılmaz bir parçası halini almıştır. Televizyon karşısında halk kitleleri saatlerini, günlerini harcamaktadır. Bilindiği üzere televizyon hem görsel, hem işitsel, hem zihinsel duyulara hitap etmektedir. Bu çok önemli bir etki gücü anlamına gelir. Televizyon, reklam iletilerinin kısa, öz ve çarpıcı olması nedeniyle etkinliği çok yüksek olan bir reklam aracıdır.

Görüntü, birçok şeyi anlattığı için hedef kitlede satın alma ihtiyacı doğuran en etkili tanıtım aracı da televizyon reklamlarıdır. Büyük bütçelere sahip firmalar, ilk olarak bu yöntemi tercih etmektedir. Bu mecrada yayınlanan tanıtımlar, çok geniş ve farklı hedef kitleleri kapsadığı için oldukça etkilidir.

Televizyon reklamları, bilindiği gibi, her kesim tarafından izlenmektedir. Her insan, günün birkaç saatini televizyonların başında geçirmektedir. Günümüzde televizyon reklamlarının eğlenceli hale gelmesiyle birlikte, insanlar reklam kuşaklarını, reklamlardaki olayları, konuları, kişileri ilgiyle izlemektedir.

Televizyon reklamları etkileyici bir konuma gelmiştir. Çünkü Türkiye’deki ve Dünyadaki insanlar televizyonu bir eğlenceden ziyade haber alma aracı olarak kullanılmaktadır.

Reklam verenler bilirler ki en iyi tanıtım yolu ürünü ve hizmeti anında sattıracak olanlardır. Televizyon reklamlarıyla satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur.